Zbirke predmetov
Jatagan, turški dolgi nož
Otomanska vojska je od sredine 16. do konca 19. stoletja uporabljala vrsto pehotnega bojnega noža, jatagan (tur. yatağan). Ime je dobil po istoimenskem mestu v jugozahodni Turčiji. Podoben je sablji in ima specifično zakrivljeno ali ravno enorezno rezilo, dolgo med 50 in 80 cm. Prepoznaven je po ročajni oblogi v obliki dveh razmaknjenih ušes. V domačih obrtnih delavnicah so jih bogato okrasili, pri tem pa uporabljali dragocene materiale in najrazličnejše tehnike.
Jatagan iz kočevske zbirke ima ročaj iz mroževega okla. Na spojnem traku iz medeninanste pločevine je pritrjenih sedem ovalov z rdečimi poldragimi kamni. Med njimi so aplikacije rozet in gumbkov. Ročajni nastavek je okrašen v obliki dveh pollistov, na katerih so dve okrogli granuli z zelenim poldragim
kamnom, dve rozeti in ploščice. Rezilo ima poleg stilizirane ornamentike na eni strani vgraviran in tavširan napis v starem osmanskem jeziku, ki se v prevodu glasi: Izdelan leta 1215 za Ahmet pašo / Meč je za roko in jezik za molitev.
Jatagan, turški (otomanski) dolgi nož z zakrivljenim enoreznim rezilom, brez nožnice, leto izdelave 1215 po Hidžri (1800-1801)
material: jeklo, okel mroža, medenina, poldragi kamni
dolžina 748 mm
dolžina rezila 597 mm
inv. št. PMK 10